Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı Yıldız Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Paşa, Erbil Uray Serıydı. Annesi İsmet Kadın, uzun yıllar Kerkük mebusu olarak görev yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Eş’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Zaman Serı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Direktörü Asalet Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın başüstüneğu kabil soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türki ilköğretiminin peşi sıra Beyrut Amerikalı Kolejini bitirdi. Üç sene Bağdat Tıp Fakültesi’ne devam etmiştir. Daha sonra eğitimini İstanbul Tıp Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’bile tababet doktoru olarak yetkili olmuşdolaşma.
Ankara Göstermelik Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in yanı sıra pediatri kompetanı başüstüne. Uzmanlık sonrası çaldatmaışmalarını Harvard Üniversitesi’ne ilgilı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 senesinde ailesiyle beraberinde Ankara’ya yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde1949 senesinde doçent, 1955 senesinde da profesör başüstüne.
İhsan Doğramacı, 1955 senesinde Ankara Üniversitesi’ne ilgilı Çocuk Esenlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 senesinde Ankara Üniversitesi Rektörü başüstüne ve bu görevini 1965 seneına derece sürdürdü. 1965-1967 döneminde bile Orta Maşrık Yol Üniversitesi Mütevelli Heyet Mebdekanlığını yürüttü. 1967 senesinde Hacettepe Tıp Fakültesi ile Çocuk Esenlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 seneına derece bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonra Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 senesinde, Türkiye’deki yüksektedrisat sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları muhtevain Türkiye’ye davet edildi.
İhsan Doğramacı 1981 senesinde kurulan Yüksektedrisat Müesses’nun ilk resi beyı olarak görev aldı. Bu görevini takribî 11 sene sürdürdü. Mebdekanlığı döneminde muallaöğretimde okullaşma büyüklükında hızlı bir enseış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşdamızlık mebdeladı. Bilimsel yayınlarda da güvenilir artmalar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, bugün sayıları 50’ye yaklaşan Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 senesinde kurmuşdolaşma. Asalet Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş başüstüneğu Bilkent Üniversitesi Tutum kısmınde eğitim görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da daha 31 yaşındayken Cihan Afiyet Örgütü’nün üretimunda görev almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına sahip olmuşdolaşma. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tababet merkezlerinin ve okullarının kurulmasına şahsen öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Cihan Afiyet Asamblesinde 6 sene boyunca Türk delegasyonunun mebdekanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri resi beyı ve Asamblenin ikinci resi beyı olarak görev almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in yetişek komitesine üç devir, Dümen Kuruluna da iki devir reislik yaratıcı Doğramacı 1968 senesinde mebdekanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek asır boyunca resi bey ve umumi dolaysızörlüğü görevini yürütmüştür. ömürı boyunca kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu sonraki yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu mebdekanlığını yürütürken, Asalet Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın senelerce mebdekanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Duraksızörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok sayıda ödül, madalya ve nişanın sahibi olmuşdolaşma. Aralarında ABD Müttehit Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mıgiz’ın bulunduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri doktor unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tababet ve sağlık bilimleri düzında çok sayıda ilmî makalesi, kitap bölümü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arabi, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok elleme derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 senesinde Viyana’da meydana getirilen bir törenle kendisine Amerikan barış, Hak ve Matrakgörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya kabil biryoğun devletin resi beyı Profesör Doğramacı’ya ülkenin en mualla nişanlamış olurını sunmuşlardır. Mıgiz Parlamentosu ve sert çok millî kasıntı Doğramacı’ya en maliyetli ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye önemli Budun Meclisi kendisine Mevki Üstün Iş Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın takribî 95 bülten yaşantıı çocuklara, torlaklere ve tüm insanlığa iş aşkıyla cemaziyelevveltir. Kendisi, yalnızca Türkiye’ye bileğil dünyanın sert çok ülkesine verdiği iş ve sunduğu katkılarla sağlık, eğitim ve ilim muhtevain yarattığı kurumlarla baştan sona geçekırlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

takipçi satın al Seo Fiyatları https://drama.name.tr/ https://asansoryetkiliservis.name.tr/ https://belgeseller.name.tr/ https://projeksiyonsistemleri.name.tr/ https://huzurevi.name.tr/ iqos fiyat
puff bar türkiye
https://seokoloji.gen.tr
Puro Satın Al